Apie kampaniją #LAISVA_LT – Liberties.eu platformoje

Viena vaiką auginanti mama Julita, anūkę užauginusi močiutė Tamara, tos pačios lyties šeimą sukūrusios Julija ir Gintarė – įvairios Lietuvos šeimos sutiko pasidalinti savo istorijomis, prisijungdamos prie socialinės kampanijos „Laisva_LT“.

Kampanijos metu žmonės kviečiami pasirašyti kreipimąsi į Lietuvos parlamento narius ir paraginti juos nepritarti šalies Konstitucijos pakeitimams. Šiais norima įtvirtinti, jog šeima sukuriama tik sudarius santuoką, taip pat kyla „iš tėvystės ir motinystės“.

Nori vienintelio šeimos modelio

Kampaniją inicijavusių organizacijų – Žmogaus teisių stebėjimo instituto, Lietuvos žmogaus teisių centro ir Nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL – teigimu, siūlomos pataisos yra diskriminacinės, o politikai neleistinai kišasi į žmonių privatų ir šeimos gyvenimą.

Diskusijos, ką reikėtų laikyti šeima, Lietuvoje nerimsta jau beveik dešimtmetį. Šalies Konstitucinis teismas dar 2011 metais išaiškino, kad Konstitucija saugo tiek santuokos, tiek ne santuokos pagrindu sukurtas šeimas. Teismas taip pat pažymėjo, kad santykių pobūdis yra kur kas svarbiau nei jų išraiškos forma.

Šiuo sprendimu nepatenkinti politikai jau antrą kartą bando pakeisti Konstituciją ir susiaurinti šeimos apibrėžimą, kad Konstitucija saugotų tik tradicinėmis laikomas šeimas – susituokusias poras su vaikais. Šių metų birželį parlamentas pataisoms po pirmojo svarstymo pritarė, tačiau kad pataisos būtų priimtos, už jas per du balsavimus turi pasisakyti ne mažiau nei 95 iš 141 parlamento narių.

Išstumtų į užribį daugelį šeimų

„Labai nuliūdau, kai sužinojau, kad Lietuvoje norima šią sąvoką siaurinti. Mūsų šalyje ir taip mažėja vaikų, gyventojų, daug skyrybų, vienišų žmonių, auga savižudybių skaičius, ir toks žingsnis dar labiau sumažintų žmonių komforto zoną, išstumiant nemažą visuomenės dalį iš „išrinktųjų ratelio“, sako prie kampanijos prisijungusi aktorė Elžbieta Latėnaitė.

„Apima jausmas, kad kai kitos šalys juda į priekį, plečia šeimos modelio socialinį suvokimą, mes tik mindžikuojame prie senamadiškų sampratų.“

Priėmus pataisas, neaišku, ar šeima būtų laikomi nesusituokę stabiliuose, ilgalaikiuose santykiuose gyvenantys žmonės, vienos vaikus auginančios mamos ir tėvai, seneliai, auginantys savo anūkus, globėjų šeimos. Tai sukurtų didelį teisinį neaiškumą, kadangi įvairius šeimos santykius ir iš jų kylančias teises ir pareigas Lietuvoje reguliuoja virš 200 teisės aktų.

Tos pačios lyties asmenų šeimos – be jokios teisinės apsaugos

Konstitucijos pataisas palaikantys parlamento nariai neslepia, jog bene pagrindinis šių pataisų tikslas yra užkirsti kelią tos pačios lyties asmenų šeiminio gyvenimo pripažinimui. Lietuva lieka viena iš nedaugelio ES šalių, nesuteikiančių šioms šeimoms jokios teisinės apsaugos.

„Lietuvoje tokių šeimų apsaugai nėra sudaryta jokių galimybių. Kai esi heteroseksualus į daugybę įstatymų net nekreipi dėmesio, bet kai esi homoseksualus, supranti jų vertę“, teigia savo šeimos istorija pasidalinusios Julija ir Gintarė.

Konstitucijos pataisos įtrauktos į parlamento rudens sesijos darbotvarkę, tačiau tiksli balsavimo data dar nežinoma.

Organizatoriai kviečia prie kampanijos prisijungti visus, nepritariančius diskriminacinėms politikų iniciatyvoms. Pasirašyti kreipimąsi į Lietuvos parlamento narius galite čia: http://www.laisva.lt/

Straipsnis Liberties.eu platformoje