Prezidentė pasirašė pataisas, nesuteikiančias partneriams šeimos teisių

Grybauskaitė-356x237Š. m. liepos 24 d. prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Europos Sąjungos (ES) direktyvą perkeliančias įstatymo pataisas, nesuteikiančias partneriams šeimos teisių.

Seimo priimtos ir šalies vadovės pasirašytos pataisos įtvirtina draudimą laisvo judėjimo teise besinaudojančius ES piliečius ir jų šeimos narius diskriminuoti dėl pilietybės, bet šeimos nariais įvardijami tik sutuoktiniai ir vaikai iki 21-erių metų.

Prezidentūra pabrėžė, kad šią direktyvą Lietuva jau vėlavo perkelti.

„Lygių galimybių ir Transporto lengvatų įstatymų pataisomis į nacionalinę teisę perkeliama ES direktyva dėl lengvesnio laisvo darbuotojų judėjimo. Tai padaryti vėluojama jau daugiau nei metus ir Europos Komisija prieš Lietuvą yra pradėjusi pažeidimo procedūrą. Prezidentė šias įstatymo pataisas pasirašė liepos 24 dieną“, – sakė prezidentės patarėja Skaistė Plaušinytė.

Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL prašė D. Grybauskaitės vetuoti minėtas įstatymų pataisas. Organizacija teigia, kad jos sudaro pagrindą diskriminuoti ne tik Lietuvos LGBT* bendruomenės atstovus, bet ir šalyje esančius kitų ES šalių piliečius, registravusius partnerystę.

Pirminiame Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pateiktame projekte tarp ES piliečių šeimos narių buvo įvardijami ir partneriai, tačiau Seimas pasipriešino tokiai formuluotei. Partnerių išbraukimo iš įstatymo rėmėjai teigė, kad tai atitiko Lietuvos nacionalinę teisę, nes šalyje partnerystės instituto nėra.

Lietuvos perkeliama direktyva taip pat taikoma Europos ekonominės erdvės valstybių piliečiams ir jų šeimos nariams. Pagal direktyvą, Europos Sąjungos valstybių narių ir Europos ekonominės erdvės valstybių piliečiams bei jų šeimos nariams turi būti sudarytos tokios pat sąlygos naudotis socialinėmis ir mokesčių lengvatomis kaip ir Lietuvos piliečiams.